Apple kumuluje nesmírný kapitál. Koupí Teslu, bude investovat do Netflixu nebo zvolí jinou akvizici?

Apple, to nejsou jen laptopy a smartphony s nakousnutým jablkem, ale především firma s nejvyšší tržní kapitalizací na světě. Ta v květnu 2017 pokořila historický rekord 800 miliard amerických dolarů a má směle našlápnuto k psychologické hranici jednoho biliónu dolarů. Co udělá s volnými penězi?

Nejen kapitalizace, ale i obrovské cashflow

Celkové tržní hodnotě Applu v květnu 2017 odpovídala cena jedné akcie 154 USD. Pro investora je likvidní hodnota investice v podstatě známá. Stačí vzít v potaz optimální způsob uzavření investiční pozice a v podstatě vynásobit počet držených akcií kurzem. Zjištění objemu finančních prostředků k okamžitému použití na straně emitenta už není tak jednoduché a investor je často odkázán jen na veřejné informace dané společnosti.

Apple naposledy reportoval hotovost o objemu 257 miliard USD, přičemž CFO společnosti Luca Maestri naznačil, že naprostá většina těchto peněz – cca 240 miliard USD – se nachází mimo USA. Samozřejmě z daňových důvodů. To by se ovšem mohlo brzy změnit. Prezident Donald Trump deklaroval možnost jednorázové daňové úlevy pro společnosti, jako je Apple, aby své peníze repatriovaly – převedly je zpět do jurisdikce USA. Toho důsledkem by peníze, které nečinně leží na zahraničních účtech, mohly znovu rozhýbat americkou ekonomiku.

Tak silný, že kupuje vlastní akcie

Ekonomická pozice Apple Inc. je výjimečná v mnoha směrech. Nejenže má nejvyšší tržní kapitalizaci a neuvěřitelný objem hotovosti, ale je to také firma, která investuje největší podíl zisku do odkupu vlastních akcií.

Zpětný odkup akcií je z finančního hlediska až tou poslední variantou, jak naložit s vlastními prostředky. Jinými slovy nejprve investujete do firmy samé, do skupování konkurence a partnerů a až vyčerpáte všechny myslitelné způsoby zhodnocení vlastních peněz, začnete odkupovat vlastní akcie.

Apple chce svůj program zpětného odkupu akcií navýšit z už tak obrovského objemu 175 miliard USD až na 210 miliard USD. Jediným vysvětlením tohoto kroku je, že si to firma může dovolit z pozice ekonomické síly.

imac, ipad a iphone jsou známé produkty apple
iMac, iPad a iPhone jsou známé produkty Apple

Akviziční vyhlídky?

Největší dosavadní akvizicí Applu byla koupě Beats Electronics, výrobce velmi oblíbených sluchátek a majitele streamovací služby Beats Music. Ač šlo o dobrou investici z hlediska nabídky online služeb i fyzických produktů, z hlediska investiční kapacity Applu byl její objem zanedbatelný – pouhé 3 miliardy USD. Apple by se klidně mohl poohlížet po mnohem větších úlovcích za hranicemi svého obvyklého teritoria…

Velmi zajímavou investicí by mohl být výrobce elektrických automobilů Tesla. Synergie vizionářství Elona Muska a Applu by jistě stvořila naprosto jedinečnou entitu o zcela nových úrovních mnohých kvalit. Apple by tím mohl zatopit svému odvěkému konkurentovi Googlu, který vyrábí samořídící auta. A navíc by se peníze v rukou Muska nepochybně mnohonásobně zhodnotily.

I po koupi Tesly (kapitalizace cca 53 miliard USD) by si Apple mohl dovolit přikoupit třeba velkou detroitskou trojku automobilek General Motors, Chrysler a Ford (souhrnná tržní hodnota cca 110 miliard USD). Coby navazující akvizice by to možná dávalo smysl, pravděpodobnější ovšem je, že Apple své prostředky nasměruje jinam. Jen z oborově nejbližších by si mohl vybrat například mezi GoPro (výrobce akčních kamer), Adobe (vývojář grafických programů a platforem) či AMD (výrobce počítačových čipů a grafických karet). Volné prostředky Applu by na to stačily.

Apple se nemusí omezovat ani vlastními obzory

Popustíme-li uzdu fantazii, můžeme nahlédnout za horizont očekávání trhu. Atraktivní je například Netflix, online poskytovatel a producent celé šíře multimediálních obsahů. Z hlediska tržní hodnoty 68 miliard USD je dostupný a jeho zaměření by Applu pomohlo diferenciovat poskytované služby a diverzifikovat kapitál.

Stejným směrem, avšak vlastnímu oboru vzdáleněji, by Apple mohl pomýšlet na giganta v podobě Walt Disney Company. Prostředky by mu na nákup opět stačily. A jejich spojení by stejně jako v případě Tesly bylo milníkem historického vývoje. Vzhledem k velikosti kapitálu Applu jeho investice ovlivní každého z nás, ať už poputuje kamkoliv.

Zdroj: roklen24.cz, zive.sk