Arca Capital chce koupit rakouskou Wiener Privatbank. V oblasti financí, úvěrů a plateb se investiční skupina stále více a více prosazuje

Pavol Krúpa naplňuje další významný investiční cíl: vlastnit banku. Známá investiční skupina Arca Capital vyjádřila zájem o koupi 72% podílu ve Wiener Privatbank v Rakousku. V oblasti financí si známý slovenský miliardář upevní svou pozici, protože investiční skupina není v této oblasti nováčkem.

Vídeňští realitní magnáti se rozhodli prodat, Krúpa zas koupit

Arca Capital už delší dobu projevovala zájem o vstup na bankovní trh prostřednictvím bankovního domu. Vhodná příležitost se naskytla právě v tomto období a to díky zájmu dvou vídeňských realitních magnátů, Güntera Kerblera a Johanna Kowary.

Ti drží spolu 72% balík akcií v rakouské bance Wiener Privatbank. Jde o banku určenou pro bonitnejší klientelu a pro skupinu Arca Capital by mělo jít o vrchol celé oblasti finančnictví.

Pro web Euro.cz se Pavol Krúpa vyjádřil, že „podepsali jsme smlouvu o smlouvě budoucí a složily jsme finanční zálohu. Nyní doložíme všechny potřebné dokumenty, které požaduje regulátor (Rakouská národní banka, pozn. Red.). Když transakci povolí, můžeme koupit majoritu „.

Konkurencie pro privátní banky a nový růst

Vedení samotné banky ústy člena představenstva Eduarda Bergera tuto transakci vítá. „Přibude nám najednou 25 tisíc nových zákazníků“, říká Berger. Na mysli má zejména tisíce českých a slovenských klientů Arca Brokerage House, což je obchodník s cennými papíry patřící do skupiny Arca Capital.

Po převzetí má Krúpa zájem získat i zbylých 28% podílu v bance a tím se stát 100% vlastníkem. Plány do budoucna jsou jako obvykle smělé, Arca Capital plánuje nový růst a posílení konkurenceschopnosti vůči jiným privátním bankám, například i známé J & T Banky.

„Předpokládám, že pokud banku rozjedeme, můžeme od slovenských a českých klientů v průběhu několika let získat od třicet do padesát miliard korun“, říká Pavol Krúpa na margo nejbližší budoucnosti. Zbývá tedy už jen počkat na posouzení a schválení celé transakce ze strany rakouského regulátora.

Pokud by vše mělo jít podle plánu, chce Krúpa s bankou výrazně expandovat i za hranice. Vzniknout by měly zahraniční pobočky v Praze a Bratislavě, uvažuje se i o Budapešti. Jelikož součástí dohody s původními vlastníky je vyčlenění realitního segmentu, instituce se bude v budoucnu zajímat čistě o bankovní část a správu majetku.

wiener privatbank
Wiener Privatbank zřejmě projde do vlastnictví Arca Capital

Arca Capital, to zdaleka není jen „nájezdnictví“

Arca Capital se zejména díky Krúpovi dostala do povědomí lidí jako „nájezdnická“ skupina, ale jde jen o mediální pojmenování aktivit samotného Krúpu. Ten se zaměřuje také na hledání příležitostí v tzv. oportunistickém byznysu, čili hledání profitu z problémových firem.

Z minulosti jsou známé zejména výpady proti GE Money kvůli podmínkám získání Agrobanky, ale i dlouhodobé upozorňování na aktivity Zdeňka Bakaly v kauze OKD. Podle vyjádření spolumajitele a finančního ředitele Arca Capital, Rastislava Veliča, však tyto aktivity nepřesáhnou míru 15% celkových aktivit finanční skupiny.

Nebankovní trh a Silverside

To, že se Arca Capital naplno pustila do oblasti finančnictví, dokumentují i ​​její aktivity z nedávné minulosti. Na Slovensku působí již od listopadu 2015 nebankovní společnost Silverside, jejímž cílem je poskytování spotřebitelských úvěrů a půjček. V České republice by měla nebankovka začít působit právě tuto podzim.

Nebankovní trh na Slovensku i v Česku zažil přitom za poslední roky poměrně dost změn. Zejména na Slovensku se značně změnil vlivem nové přísnější legislativy, což znamenalo ústup tradičních poskytovatelů úvěrů a naopak příchod nových.

Silverside je z generace nových nebankovních společností, které nabízejí férovější podmínky a modernější přístup k financování. Na rozdíl od minulosti se už nebankovka nespoléhá na vysoké poplatky jako jeden ze zdrojů příjmů, ale naopak, skrytým poplatkům se zcela vyhýbá a klientům nabízí transparentní podmínky.

nebankovní půjčky
Prostřednictvím společnosti Silverside je skupina také aktivní v oblasti úvěrů

Investiční fondy nejsou jedinou aktivitou v oboru

Společnost působí ve finančním sektoru několik let také přes investování. Pod kontrolou má několik sítí investičních makléřů, co společně tvoří více než 3 000 lidí.

Arca Capital prostřednictvím licencované investiční společnosti Redside spravuje aktiva ve výši 500 milionů EUR v podílových fondech a investičních fondech. Vedle podílových fondů je investiční skupina rovněž aktivní v dluhopisech a cenných papírech prostřednictvím licencovaného obchodníka Arca Brokerage House.

Kromě toho se skupina začala zabývat více i online zprostředkováním finančních produktů, protože převzala platformy porovnej24.cz, netfinancie.sk a hyperia.sk. Na slovenském i českém trhu působí díki tomu také v oblastech jako je pojištění majetku, havarijní pojištění, cestovní pojištění, úvěry a také změna dodavatele energie.

Na Slovensku vlastní inkasní agenturu Blackside, která působí také v sousedním Maďarsku. Arca Capital také rozvíjí startup v oblasti plateb, platebních příkazů a obchodů na finančních trzích. Vzhledem k tomu, že tato platební instituce nemůže samostatně přijímat platby ani vytvářet účet, akvizice banky bude přesně to, co Arca již dlouhou dobu ve finančním sektoru potřebovala.

Zdroj: euro.cz, finweb.sk, echo24.cz, etrend.sk, e15.cz