Arca Capital koupila palác Belleuve a vloží do něj 750 milionů korun. Není to ale jediná nemovitost, do které investuje

Dům Belleuve, nazývaný také Palác Belleuve, má nového majitele. Italský majitel Luciano Pinelli tento nádherný dům na Smetanově nábřeží s výhledem na Pražský hrad prodal známé investiční a finanční skupině Arca Capital. Ta má s lukrativní nemovitostí velkorysé plány.

Výjimečný místem i architekturou

Palác Belleuve nebo Dům Belleuve, jak se tato unikátní nemovitost v Praze nazývá, byla postavena v 19. století. Na rozdíl od mnoha jiných domů, architekti při stavbě zvolili styl holandské renesance a je to na domě vidět už na první pohled.

Samotný název Belleuve znamená ve francouzštině „krásná vyhlídka“ a to je druhá typická charakteristika této nemovitosti. Palác nabízí majiteli výjimečnou vyhlídku, jednak na řeku Vltava, ale zejména na Hradčany.

Palác Belleuve je projektován jako trojkřídlá nemovitost, která má z jedné ulice 5 podlaží, z té druhé 6, což je dáno nerovností okolního terénu. Fasáda je typická bohatým členěním, balkóny, věžičkami, arkádami a arkýři. Na severozápadním nároží budovy je dominantou masivní hranolová věž.

Zajímavá je i historie celého objektu. Před válkou v něm měl ateliér známý malíř Oskar Kokoschka, později jeho místo zaujal další výjimečný umělec, Jiří Trnka. Nemovitost patří aktuálně k tomu nejlepšímu, co bylo v Praze na prodej.

Luxusní hotel nebo apartmánové bydlení

Palác Belleuve nakonec skončil v rukou finanční a investiční skupiny Arca Capital a okamžitě dostal pojmenování Arca Palace. Rastislav Velič, partner skupiny, uvedl, že investice do projektu by měla být kolem 750 milionů korun.

Tato částka je celková a má zahrnovat náklady na rekonstrukci a případnou přestavbu. Výjimečná nemovitost je pro Arca Capital velmi dobrý úlovek, její polohu a vzhled si Velič pochvaluje.

Otázkou zůstává využití budovy. V úvahu přicházejí dvě možnosti: luxusní hotel nebo apartmánové bydlení. První možnost je v souladu s představami původního majitele, druhá by zřejmě zapadala do konceptu skupiny i aktuálních trendů. Vše by se mělo rozhodnout do tří měsíců.

praha
Praha je město s krásnou architekturou, ale Belleuve i tak vyniká

I další historické nemovitosti v Praze

Dům Belleuve není jedinou historickou nemovitostí v hlavním městě, do které Arca Capital investovala své peníze. Na Malé straně v Thunovské ulici připravuje investiční skupina projekt apartmánového bydlení určeného k pronájmu.

Jak řekl Rastislav Velič, kupní cena byla na úrovni 150 milionů korun, rekonstrukce by měla stát okolo 100 milionů. V souhrnu tak Arca proinvestuje na této realitní záměr zhruba čtvrt miliardy korun, což je opravdu úctyhodná suma.

Kromě toho, že se skupina soustředí na apartmánové bydlení, nedaleko Prahy investovala i do koupě pozemků. Cílem této investice je vybudovat na pozemcích plnohodnotnou infrastrukturu a později jednotlivé parcely odprodat pro individuální výstavbu. Všechny tyto investice realizuje Arca Capital právě v období, kdy ceny nemovitostí rekordně stoupají.

Na Slovensku tisícka bytů i rovnou celá „vesnice“

Arca však není aktivní v nemovitostech jen v České republice, ale i na Slovensku. V Bratislavě se chystá zaměřit na výstavbu bytů, v plánu je výstavba zhruba tisícky bytů určených k prodeji. Velmi dobře našlápnuto však má na středním Slovensku v rámci projektu Gothal.

Jde o turisticko-rekreační komplex, který vyrůstá v Liptovské Osade nedaleko známého střediska Donovaly. Původní projekt byl představen již v roce 2011 a oficiálně byl resort otevřen již v roce 2016, tedy alespoň jeho část, konkrétně vodní svět. Jeho dominantou byl velký 25 metrový bazén.

Plány jsou navíc ještě větší, než nynější realita. Komplex se chce ucházet nejen o běžné turisty, ale také o firemní klientelu. Na jaře by se měl stavět fotbalový stadion, výhledově se počítá i s multifunkční halou.

Arca Capital tedy není v realitním a developerském oboru žádným nováčkem. Plány jsou na první pohled sice smělé, ale praxe ukazuje, že i realistické. Uvidíme, jak nakonec dopadne projekt s Arca Palace a kterým směrem se bude ubírat. Jedno je jisté už teď: šlo o promyšlenou investici, kterou chce Arca Capital dotáhnout do konce.

Zdroj: finweb.sk, e15.cz, etrend.sk