Česká centrální banka zvýšila jako první v Evropě úroky, Slovensko má potvrzený rating A + a ekonomická důvěra v Eurozóně se zlepšila

Uplynulé dny přinesly na finanční a světové trhy hned několik zajímavých událostí. První bylo zvýšení klíčové úrokové sazby ze strany České národní banky, která k tomuto kroku přistoupila poprvé od roku 2008. Slovensko si zas udrželo rating A + v renomované agentuře Fitch. Ekonomická nálada v Eurozóně se také zlepšila.

ČNB zvyšovala od roku 2008 úrok poprvé

Poprvé od roku 2008 přistoupila Česká národní banka ke zvyšování úroků. Je za tím zejména kombinace růstu ekonomiky, rekordně nízká nezaměstnanost a inflace. Základní úroková repo sazba, která byla dosud na úrovni 0,05 procenta, se zvýšila až o 0,2 procenta.

Lombardní sazba, která se týká více komerčních bank, jako běžného obyvatelstva, se stejně zvýšila a to z 0,25 procentního bodu na 0,5. Diskontní sazba, která souvisí například s penály za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstává na úrovni 0,05%.

Typ úrokuVýška úroku
Repo úrok0,25 %
Lombardní úrok0,5 %
Diskontní úrok0,05 %

Oproti roku 2008 je ale zvýšení na 0,25% stále příliš málo. Tehdy totiž sazba dosahovala až 3,75%. Zajímavé je nejen to, že sazba se zvyšovala poprvé za 9 let, ale i to, že centrální banka nehýbala s úrokem téměř 5 let. Naposledy to bylo v listopadu 2012, kdy přistoupila ke snížení právě na míru 0,05%. Cílem bylo tehdy podpořit ekonomiku země orientovanou na export.

Česká koruna nadále posiluje, úvěry mohou růst

Nynější změna podpoří naopak import, z čehož mohou vytěžit například firmy ze sousedního Slovenska. Jejich zboží se stane vlivem posílení importu levnějším a tudíž konkurenceschopnějším. Naopak, rekreanti v České republice budou muset více platit za pobyt.

Česká koruna totiž od uvolnění kurzu na jaře tohoto roku neustále posiluje a také oznámení o zvýšení úrokových sazeb podpořilo tento kurz. Zajímavé bylo, že posílila dokonce na nejsilnější pozici od roku 2013, protože se obchodovala v poměru 25,95 Kč za 1 Euro.

Jedním z důsledků, na které musí domácí obyvatelstvo připravit v souvislosti se zvýšením základní úrokové sazby, je i zdražení hypotečních úvěrů. Při spotřebních a spotřebitelských úvěrech je vývoj ještě obtížné předpovídat, protože v této oblasti se v posledních měsících spustil ostrý konkurenční boj, který může zvýšení úrokových sazeb zmírnit.

praha
Od roku 2008 šli poprvé úroky ČNB nahoru

Třetí agentura ocenila Slovensko ratingem A +

Dobré zprávy přinesl střed léta i pro Slovensko. Prestižní ratingová agentura Fitch totiž potvrdila pro Slovensko rating na úrovni A + se stabilním výhledem, čímž se přidala k dalším renomovaným hodnotícím společnostem.

Ještě v dubnu agentura Moodys potvrdila rating A2, který dokonce zlepšila ze stabilního na pozitivní. V červenci stabilní rating A + potvrdila pro Slovenskou republiku i známá ratingová společnost Standard & Poors. Agentury se ve svých hodnoceních odvolávají zejména na stabilní ekonomické prostředí, solidní hospodářský růst i příliv investic.

AgenturaRating
FitchA+
MoodysA2
Standard & PoorsA+

Velmi důležité je, že nejde jen o aktuální stav, ale také o vyjádření očekávání. Podle agentury Fitch by měl například ekonomický růst v následujících letech být v rozmezí 3,6 až 3,8 procenta. Fitch Ratings hodnotí pozitivně například i dobře kapitalizován slovenský bankovní sektor s nízkým objemem problémových úvěrů. Velkou výhodou Slovenska je zejména fakt, že bankovní sektor v zemi je financován zejména z vkladů a nikoliv z dluhopisů.

Pozor i na nedostatky a možná rizika

Samozřejmě, agentury nevidí vše jen v pozitivním smyslu. Slovensko si musí dávat pozor zejména na vysokou otevřenost ekonomiky a její silnou orientaci na vývoz automobilů. To je riziko, které může v budoucnu způsobit přílišnou zranitelnost, pokud by došlo k prudkému zhoršení jednak stavu automobilového průmyslu, ale i ke zhoršení obecných exportních-importních vztahů.

Problémem Slovenska je i míra nezaměstnanosti. Přestože se nezaměstnanost aktuálně nachází na historických minimech, stále je mírně vyšší, než je běžné v zemích s podobně vysokým ratingem. Země má problém zejména s dlouhodobě nezaměstnanými lidmi, kteří už ztratili pracovní návyky, případně jejich pracovní schopnosti jsou zastaralé nynějším požadavkům na pracovním trhu.

práce
Nezaměstnanost na Slovensku dosáhla historické dno

Německo, Francie, Itálie a Španělsko pozitivnější

Na závěr dobré zprávy z Eurozóny. Mnichovský institut IFO sestavil i za třetí kvartál Index ekonomické nálady v měnové unii. Ekonomická důvěra se v Eurozóně zlepšila a aktuálně je hodnota indexu na hranici 35,2 bodu, což je nejvíce od roku 2000.

Za rekordní důvěru může zejména pozitivnější hodnocení expertů ohledně aktuální ekonomické situaci, ale i očekávání na příštích 6 měsíců. Zajímavý je zejména skokový rozdíl v indexu hodnocení nynější situace, protože v předchozím čtvrtletí byl na úrovni pouze 21,9 bodu.

Ještě vyšší je index očekávání na období nejbližšího půl roku, který vzrostl z 31 na více než 37 bodů. Hodnocení v obou zmíněných parametrech se zlepšilo zejména ve všech hlavních ekonomikách Eurozóny, čili v Německu, Francii, Itálii i Španělsku.

Zdroj: sme.sk, finweb.sk, etrend.sk