Česká koruna atakuje nejsilnější hodnoty od ukončení intervencí. Stane se cílem spekulací?

Od ukončení intervencí ze strany České národní banky uplynulo už zhruba pololetí. Za ten čas posílila Česká koruna až na hranici 26 korun za euro, dokonce tuto hranici i prolomila a dosáhla minimum na úrovni 25,91 koruny za euro. Velmi dobře si měna počíná i vůči americkému dolaru. Otázkou však je, co bude dál.

Od dubna bez intervencí

Když v dubnu tohoto roku oznámila ČNB konec režimu devizových intervencí, koruna se nacházela v pásmu nad 27 korun za euro. Banka ústy svého guvernéra Jiřího Rusnoka však zároveň varovala spekulanty, že případné nadměrné výkyvy kurzu bude i po ukončení přímých intervencí zmírňovat jinými svými nástroji.

Po třech letech trvajících intervencí ze strany centrální banky to mnoho expertů přivítalo. Česká koruna hned po oznámení centrální banky reagovala na novou zprávu posílením a začalo se spekulovat, kam až může situace zajít. Nakonec se ukázalo, že obavy před příliš velkými pohyby kurzu dolů či nahoru byly předčasné.

Před revizí HDP je koruna silná

Před chystanou třetí revizí domácího HDP za druhý kvartál je česká koruna na nejsilnějších hodnotách od ukončení intervencí ze strany centrální banky. Kurz koruny a eura je 25,91 ku 1, při poměru koruny a dolaru je stav 22,13 ku 1. Americká měna však posiluje, co se projevuje i na měnovém páru EUR / USD, kde byla atakována hranice 1,177 EUR / USD.

Z domácích dat, které by mohly korunu ještě více posílit, je znám již index PMI průmyslu, kde nastalo zrychlení na 56,6 bodu, což předstihlo očekávání na úrovni 55,4 bodu. Stejně tak byly zveřejněny data ohledně přebytku státního rozpočtu na úrovni 17,4 miliardy korun, přičemž státní dluh ve 3. čtvrtletí klesl na 32,6% HDP.

Čeká se však ještě na zveřejnění dat jednotlivých sektorových účtů z pohledu HDP, přičemž nejdůležitější budou údaje ohledně investic a jejich rozdělení do jednotlivých sektorů. Otázkou je, zda se změní i předpokládané tempo růstu, které bylo v minulém období předpovězeno na úrovni 4,7% meziročně.

kurzy na trhu
Česká koruna od dubna soustavně posiluje

Bude koruna pro spekulanty atraktivnější?

Česká koruna navzdory zajímavým číslům zůstává výrazně překoupená. Otevřené korunové pozice se pohybují totiž řádově ve stovkách miliard korun a ani po ukončení intervencí nedošlo k výraznějšímu zosekaniu pozic investorů. Vysoký podíl zahraničních hráčů na lokálním dluhopisovém trhu to jen potvrzuje.

Spekulace však hrozí v případě, že by koruna začala výrazněji posilovat, jak tomu bylo doposud. Tehdy by mohlo dojít k situaci, že by větší hráči chtěli vybrat své zisky a to bez ohledu na situaci v ECB nebo na jiné externí faktory. Extrémně posilování se však nepředpokládá.

Zásadní obrat v měnové politice ECB by však mohl znamenat právě ten impuls, aby se rozhodli velcí hráči prodat své investice v korunách. Naopak, pokud nastane sbližování tržních a oficiálních úrokových sazeb, bude to pro další investory a spekulanty signál, že by měli do koruny ještě více investovat.

Dlouhodobě se očekává posilování

Proti spekulativním obchodům a odchodem však říkají dlouhodobé předpovědi. Ty nevycházejí z abstraktních hodnot, ale z dlouhodobých fundamentů české ekonomiky. Jde zejména o vnější rovnováhu, relativní inflaci nebo relativní růst.

Všechny tyto ukazatele říkají, že dlouhodobě bude koruna posilovat. Kam až, to je ta správná otázka.

Teoreticky by koruna snesla posílení kurzu i o 10%, čili i pod hranici 25 EUR / CZK. Zda se tak opravdu stane, je ale velmi nejisté. Konzervativnější odhady hovoří spíše o meziročních ziscích na úrovni 5%. Naopak výraznější odchylky budou spíše dočasného charakteru a půjde více o spekulace, než o odraz reality.

Zdroj: roklen.cz, kurzy.cz