Demise korunu neoslabila, může ovšem zbrzdit její budoucí růst

Měnový trh je vždy připraven negativně reagovat na jakékoliv politické otřesy a zejména pády vlád. V rozporu s očekáváním ovšem demise premiéra Bohuslava Sobotky příliš kurz české koruny nerozkymácela. Nicméně to neznamená, že se tyto vlivy nemohou projevit později, až je bude málokdo čekat.

ČNB ukončila v dubnu intervence

Po více než třech letech zásahů ČNB vůči české koruně nastalo v dubnu 2017 uvolnění této politiky v podobě oficiálního ukončení intervencí. Uvolnění bylo plánované a trhy ho víceméně očekávaly, předpokládalo se tedy pozvolné posilování koruny. Jestliže ČNB udržovala kurz uměle nad 27 CZK/EUR, měl ten čistě teoreticky klesnout do konce roku pod 26 CZK/EUR.

Hned po uvolnění začala koruna zpevňovat. V prvních dnech se jí podařilo docílit hodnoty 26,55 Kč za euro (7. dubna). Poté střídavě klesala a rostla. A 27. dubna se opět dostala nad hranici 27 Kč za euro. Žádné velké, ani trvalé posílení po konci intervencí tedy nenastalo. To je dáno třemi faktory.

ČNB sice oficiálně ukončila intervence, nicméně deklaruje, že je připravena průběžně zasahovat proti nenadálým skokům kurzu. Investoři se nehrnuli do velkých obchodů s korunou, neboť ji v dostatečném množství nakoupili již v minulých letech. A poslední faktor, větší investoři očekávali, že k uvolnění regulace dojde ještě o něco dřív, než skutečně došlo.

Ohlášení demise si koruna jakoby ani nevšimla

Po demisi premiéra Bohuslava Sobotky a pádu české vlády trhy s nervozitou sledovaly kurz české koruny. Běžně totiž měna reaguje negativně na otřesy a nepředvídatelnou politickou situaci. Tentokrát tomu však tak nebylo. Na rozdíl od propadu libry po oznámení Brexitu či oslabení dolaru po vítězství Donalda Trumpa se žádný šok nekonal. Koruna na několik minut spadla ke 26,9 CZK/EUR, vzápětí se ovšem vrátila na původní hranici 26,7 CZK/EUR.

Důvody, které nechaly trhy klidnými, spočívají v atmosféře české politické scény. Na té už delší dobu vládne silné napětí mezi odstupujícím premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem, ministrem financí a předsedou hnutí ANO. Sobotkova demise je v očích investorů pouhým politickým gestem blížící se předvolební kampaně, nikoliv odrazem vnitrostátní krize.

Posilování je více nejisté

To, co se nestalo nyní, však může nastat příště. Neočekává se ani tak, že by koruna měla prudce oslabovat a trvale spadnout pod 27 CZK/EUR, jako se spíš dá čekat mírně vyšší nervozita napříč trhem. Tím pádem budou jak investoři, tak spekulanti tendovat k uzavírání pozic, v důsledku čehož česká koruna nebude posilovat v míře, v jaké se původně čekalo.

Nejbližší týdny napoví, zda je možné očekávat posilování koruny v souladu s původními závěry. S největší pravděpodobností k tomu nedojde a minimálně do dalších voleb je nereálné čekat zpevnění k hodnotám ze začátku dubna 2017. Na výsledku voleb pak bude záviset, zda koruna srovná aktuální handicap, nebo skončí na loňských hodnotách.

Zdroj: euro.cz, ceskatelevize.cz