Inflace roste, na Slovensku je na nejvyšší úrovni od roku 2013. Černý pátek to, zdá se, nijak neohrozí

Inflace je v naší ekonomice téměř každoročně přítomným jevem. Pokud nepočítáme některé roky, zejména 2014 až 2016, určitá míra zvyšování spotřebitelských cen zde byla vždy. Něco podobného platí i pro Slovensko ekonomiku, ačkoli rozdíly mezi námi byly někdy opravdu markantní.

Nejvyšší čísla za poslední roky

Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku šlo nahoru, informoval o tom Statistický úřad Slovenské republiky. Ceny zboží a služeb v státě rostly nejrychleji od jara 2013, přičemž zatímco v září byla inflace na úrovni 1,6%, za minulý měsíc to bylo až 1,7%. Inflace přitom zasáhla téměř všechny kategorie s výjimkou energií, nábytku a vybavení pro domácnosti.

Největší podíl na zdražení mají bezpochyby potraviny, které meziročně zvýšily své ceny o neuvěřitelných 6,5%. Pokud bychom sledovali jen toto číslo, podobnou inflaci krajina neměla více než 6 let.

Navzdory těmto číslům stále platí, že míra inflace je na Slovensku i nadále pod inflačním cílem Evropské centrální banky, který říká o 2 procentech za rok. Tento cíl zřejmě v příštích letech Slovensko dosáhne, nakolik prognózy Národní banky Slovenska říkají, že tempo růstu spotřebitelských cen by se mělo i nadále zrychlovat.

ecb
Cíl ECB je inflace na úrovni 2% ročně

Česká republika s vyšší inflací a s posilující korunou

U nás, v České republice, inflace také za poslední období akcelerovala, dokonce je na mnohem vyšší úrovni, než na Slovensku. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 2,9%, což představuje zrychlení o 0,2% oproti předešlému měsíci.

I v případě České republice nejrychleji rostly ceny potravin, meziročně například ceny másla vzrostly o polovinu, což se určitě podepsalo i na tzv. máslové hysterii, která ovládla zemi za poslední měsíce. Ceny všech výrobků v průměru vzrostly o 2,7% za rok, při službách v průměru o 3,2%.

Na inflaci u nás má svůj vliv i neustále posilující koruna. Jen před pár dny pokořila nové maximum, konkrétně poměr 25,48 Koruny za Euro, což je bezprecedentně nejsilnější hodnota od března 2013. Za sedm měsíců od ukončení intervencí ze strany centrální banky tak koruna posílila vůči Euru až o 1,50 Kč a předpokládá se , že rok 2018 odstartuje ještě silnější.

Popularita „Černého pátku“ navzdory inflaci roste

Navzdory zvyšování cen se stále více daří obchodníkům, čehož důkazem jsou i spotřebitelské čísla. Specifickou kapitolou jsou samozřejmě různé akce, například v těchto dnech aktuální „Černý pátek“.

Právě tímto dnem začíná nákupní maraton, který potrvá až do Vánoc a během kterého se slevy v obchodech dostávají až do astronomických čísel. Není nic výjimečného, ​​když se v reklamě setkáte například se slevami 80% a více, samozřejmě jen na vybraný druh zboží. A v tom spočívá kouzlo těchto slev.

Black Friday akce pořádají už nejen obchody s elektronikou, jako tomu bylo pár let dozadu, ale například i módní butiky, prodejny s obuví nebo sportovní obchody. Například zkušenosti značky Exisport ze Slovenska říkají, že „takové krátkodobé akce využívají zákazníci na nákup dražších kusů oblečení“.

Tento rok nabízí například řetězec Tesco slevy v „Černý pátek“ až do výše 50%, podobně, jako prodejce spotřebičů a černé techniky, Nay Elektrodom. Prodejce obuvi Baťa nabízí slevy až do 65%, konkurenční značka Humanic 20%. Navzdory stoupající inflaci se počet obchodů s touto akcí rozšiřuje a totéž platí i pro objem nákupu.

black friday
Black Friday je u nás velmi populární

Kdo bude z inflace těžit a komu naopak přitíží?

Přestože statistiky a čísla hovoří o nadprůměrných hodnotách růstu cen, třeba tyto zprávy vnímat v celkovém kontextu. Po letech 2014 až 2016, které byly charakteristické minimální inflací, v některých případech dokonce deflací, není o něco dynamičtější akcelerace nic, co by se nedalo čekat.

V blízkém období se očekává zejména růst cen služeb, což by mělo souviset i se zvyšující se mzdou. Z inflace tak budou těžit ty profese, které byly delší dobu v pozadí a v jejich případě bude inflace souviset tak s růstem vstupních nákladů, jakož i s růstem mezd.

V rámci celého monetárního systému je inflace důležitá i z hlediska obsluhy dluhu. Rychlejší inflace totiž snižuje poměr zadlužení k HDP, což využívají zejména země, které stále operují s deficitními rozpočty. Mezi tyto země patří například sousední Slovensko, ale taky Česká republika.

Naopak, rychlejší a vyšší inflace přitíží zejména běžným spotřebitelům a lidem, kteří si nenabrali velké finanční závazky, ale naopak, snaží se spořit. Za stejné množství peněz si totiž v budoucnu mohou obstarat méně materiálních hodnot, jako tomu je dnes.

Nižší zhodnocení dosáhnou i konzervativní investoři, kde jim může inflace spolu s různými poplatky ukrojit z výnosu i víc, než polovinu.

Ti, co se však nebudou bát většího rizika a budou investovat více na akciovém trhu, mohou naopak z ekonomické konjunktury vytěžit pohádkové zhodnocení. Jak ukazují zejména asijské trhy, v ideálním případě i 50% a více.

Zdroj: finweb.sk, kurzy.cz