Kam investovat své peníze v roce 2017? 5 tipů, jimiž neprohloupíte

Správný investor ví nejenom jak investovat, ale také kam investovat. Někoho přitahuje přímý nákup akcií, jiného cenné kovy, zvláště zlato. Populární jsou i investice do podílových fondů. U těch ovšem o výhodnosti investice rozhodují nejen poplatky, ale především složení portfolia fondu samého. Zajímá-li Vás, které investiční příležitosti ovládly pozornost expertů Private Consulting Group, prozradíme Vám 5 nejlepších tipů, jak zhodnotit své peníze.

1) Nemovitosti

Investice do nemovitostí se stále vyplatí. Je však zapotřebí dobře zvolit investiční strategii. Klasická cesta koupě nemovitostí a spoléhání na růst její ceny je dnes již příliš riziková. Mnohem efektivnější je investice do developerských projektů prostřednictvím konkrétních investičních skupin.

Je ovšem třeba obezřetně vybírat jen takové projekty, které jsou schopny generovat vysoké výnosy a jsou řízeny s cílem nejvyššího zhodnocení pro své investory.

2) Robotika

Moderní robotika a autonomní robotické systémy jsou nejdynamičtějšími odvětvími dneška z hlediska investic. Kvalifikované odhady hovoří o růstu globálního trhu s robotiku až o 10 procent ročně pro příštích 8 let. Což se při správné volbě investice rovná až zdvojnásobení vkladu.

V daném segmentu je třeba se buď orientovat, nebo se spolehnout na službu finančních expertů zaměřujících se právě na odvětví robotika. Každopádně jde o oblast s vysokým růstovým potenciálem.

3) Rizikovější dluhopisy

Pro dlouhodobé investory do dluhopisů je právě rok 2017 tím nejvyšším časem, kdy přejít z konzervativních a nevýkonných dluhopisů k těm rizikovějším. Jde například o státní dluhopisy některých zemí střední a východní Evropy, případně o firemní dluhopisy společností neinvestičního stupně.

Za zmínku stojí i státní dluhopisy rozvíjejících se trhů, jejichž výběr je ovšem lepší nechat na patřičném odborníkovi. I zde by mělo platit okřídlené pravidlo nedávat všechna vejce do jednoho košíku a riziko rozložit investicí do vícero oblastí, do vícero států.

4) Kolektivní půjčky

Oblast peer-to-peer (P2P) půjček neustále roste a to zejména v zemích střední a východní Evropy. V roce 2016 dosáhlo právě toto odvětví velmi slušných výnosů a nejinak by tomu mělo být i v roce 2017. Výhodou tohoto typu investování je relativně nízká úroveň rizika díky celému systému fungování P2P půjček.

Vše probíhá za účasti zprostředkovatelských a distribučních systémů – např. Žltý melón nebo Finzo. Investor vloží své peníze a zprostředkovatel je rozdělí mezi vícero zájemců o půjčku. Riziko nesplácení je tak nižší, výnos naopak vyšší než jsou úroky, za něž půjčují banky.

5) Vybrané společnosti USA, Ruska, Číny, Japonska a Indie

Kromě vybraných odvětví se vyplatí zaměřit pozornost i na konkrétní země. USA, zdá se, letos uvolní některé regulace, z nichž by mohly profitovat zejména farmaceutické a finanční společnosti. Japonsko sice stále ovládá deflace, nicméně se objevuje stále více vysoce inovativních společností připravených k investici.

Čína dlouhodobě roste vysokým tempem, přičemž rok 2017 by mohl být vhodnou příležitostí pro každého, kdo chce investovat do společností zaměřených na spotřebitelský sektor. Indii média oslavují pro vícero ekonomických a protikorupčních změn. Navíc disponuje investičně zajímavými akciovými společnostmi, zejména z oblasti IT. A investovat se vyplatí i v Rusku, a to především do bankovního sektoru a ropného průmyslu.

Zdroj: finweb.sk