Martin Vajay: Jak volby ve Francii ovlivňovaly vývoj finančních trhů

Politické změny mají vždy dopad na chování investorů a vývoj finančních trhů. Nedávno jsme byli svědky dění, které nastalo po Brexitu či následovalo po nečekaném vítězství amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nyní se pozornost obrací na Francii, jednoho z architektů současné podoby Evropské unie.

Už první kolo prezidentských voleb ve Francii, jež navzdory průzkumům ovládl centristický kandidát Emmanuel Macron, uvítaly evropské akcie růstem. Trhy se totiž obávaly, že by se v druhém kole spolu s kandidátkou krajní pravice Marine Le Pen mohl objevit krajně levicový Jean-Luc Mélenchon. Oba jsou přitom euroskeptici, ač na opačných stranách politického spektra.

Druhé kolo, v němž jednoznačně zvítězil euro-optimistický Macron, se také projevilo růstem, nikoliv však obecným. Coby první reagoval japonský index Nikkei 225: + 2,3 %. Stejně tak o 2,3 % povyskočil jihokorejský KOSPI. A trochu méně připsal australský ASX 200: +0,59 %. Růstová tendence ovšem nezůstala zachována. Po otevření evropských trhů německý DAX poklesl o 0,01 %, britský FTSE upsal 0,04 %. A překvapivě negativně reagoval i francouzský CAC: – 0,53 %.

Co z toho vyplývá? Domnívám se, že závěr je jednoznačný. Evropské trhy v důsledku toho, že jsou lépe obeznámeny s lokálním prostředím, reagovaly v podstatě už v prvním kole. Investoři situaci správně vyhodnotili již v dubnu, a proto se jejich optimismus odrazil v růstu dříve. A ostatní světové trhy spíše vyčkávaly až na výsledky kola druhého. Tak či onak se ukazuje, že stabilní prostředí přitahuje investice, kdežto experimenty neprospívají ani ekonomice, ani jednotlivcům.

Hezký den všem!