Nejbohatší lidé světa: vede Bill Gates, mezi miliardáři je i Slovák

Žebříčky všeho druhu vždy poutají pozornost. A ne jinak je tomu i v případě žebříčku nejbohatších lidí na světě. Ten pravidelně vydává časopis Forbes. Letos se mezi dolarovými miliardáři objevil i Slovák.

Bill Gates stále vede

Stálicí mezi nejbohatšími je všemi známý zakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. Ten se v čele žebříčku nejen vyskytuje pravidelně, ale dokonce byl první 18krát za posledních 23 let. Hodnota jeho majetku dosahuje neuvěřitelných 86 miliard dolarů. Za své bohatství vděčí právě své firmě, jež dodává celému světu operační systém Windows či balík kancelářských aplikací Office.

O necelých 10 miliard méně čítá majetek Warrena Buffeta. Proslulý finančník se dostal na vrchol zejména díky schopnosti investovat vždy do správných společností či komodit. Sám vede investiční společnost Berkshire Hathaway. Je nejen legendou, ale i vzorem pro všechny investory světa.

Trojici nejbohatších uzavírá Američan Jeff Bezos. I za úspěchem tohoto poměrně mladého člověka je internet. Konkrétně nejznámější internetový obchod Amazon, který Bezos vlastní. Bezos je také největším skokanem roku, neboť jeho majetek ještě loni byl pouhých 45 miliard dolarů – letos už je to o 27 miliard více.

Záruka úspěchu: IT a telekomunikace

O tom, že právě moderní technologie jsou zárukou úspěchů největších, svědčí i další umístění v žebříčku nejbohatších. Pátým nejbohatším člověkem planety je zakladatel největší sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg. Aktuálně disponuje majetkem v hodnotě 56 miliard dolarů, nicméně je jisté, že jeho ambice jsou vyšší.

Hned za ním s 54 miliardami dolarů je Carlos Slim Helu, král telekomunikačních společností. Do portfolia jeho firem patří například Telmex, Telcel či América Móvii. Sedmé místo zaujímá Larry Ellison, další Američan z oblasti IT. Zakladatel společnosti Oracle není žádným nováčkem v žebříčku nejbohatších – jeho majetek činí 52 miliard dolarů.

Jestliže se přesuneme na 12. a 13. místo, najdeme na nich Larryho Page a Sergeye Brina s majetky 40,7 a 39,8 miliard dolarů. Ti opět potvrzují pravidlo: kdo určuje pokrok v oblasti moderních technologií, zákonitě oplývá pohádkovým bohatstvím.

Češi a Slováci v žebříčku

Češi jsou v žebříčku zastoupeni hned 6 krát. Nejbohatším z nich je Petr Kellner s majetkem přes 12 miliard dolarů. Následuje Andrej Babiš s 3,4 miliardami, Radovan Vítek, Karel Komárek a Daniel Křetínský s majetky od 2 do 2,4 miliard dolarů a poslední je s 1,3 miliardami dolarů Pavel Tykač.

Poprvé v historii se v žebříčku nejbohatších objevil i Slovák. Je jím Ivan Chrenko, jemuž Forbes přisuzuje majetek ve výši 1,1 miliardy dolarů. Tento majetek získal díky aktivitám v sektoru realit a developerství, zejména pak díky realitní skupině HB Reavis. Ta stojí za sítí nákupních středisek Aupark či třeba za bratislavským komplexem Twin City. HB Reavis se  ovšem neangažuje jen lokálně, ale investuje i v Londýně. Navíc plánuje postavit nejvyšší mrakodrap Evropské unie v polské Varšavě.

Několik zajímavých čísel na závěr. Celkem je na světě 2043 dolarových miliardářů. Oproti loňsku se jejich počet zvýšil o 233. Příznivým trendem je také stále se zvyšující počet nejbohatších jedinců angažujících se v humanitárních a charitativních oblastech.

Zdroj: finweb.sk