Slovensko ekonomicky poroste i v roce 2017

Slovensko aktuálně po všech stránkách prosperuje. Rostou mzdy, nezaměstnanost se snižuje, realitní trh zažívá nebývalý boom. Statistiky z roku 2016 i předpovědi na rok 2017 ukazují, že je na tom Slovensko nejlépe v celé své samostatné historii a daří se mu srovnávat krok se Západem.

Nadprůměrný růst Slovenska pokračuje

Průměrný růst napříč státy Evropské unie se v posledním čtvrtletí roku 2016 mezičtvrtletně zvýšil o 0,5 procenta, meziročně o 1,8 procenta. Slovenská ekonomika si však vedla ještě lépe, její růst se mezičtvrtletně zvýšil o 0,8 procenta a meziročně dokonce o 3 procenta. Tato data z Eurostatu svědčí o tom, že Slovensko nejen předbíhá průměr EU, ale srovnává krok s těmi nejvyspělejšími státy EU.

Předpověď na rok 2017 je přitom ještě optimističtější. Institut finanční politiky (IFP) Ministerstva financí SR predikuje, že růst HDP za rok 2017 by měl dosáhnout až 3,3 procenta a v dalších letech dokonce přesáhnout 4 %, mimochodem i díky automobilce Jaguar Land Rover u Nitry.

Shodně růst 3,3 procenta v roce 2017 předpovídá i Mezinárodní měnový fond (MMF). Růst pro rok 2018 predikuje nad 3,7 procenta. Národní banka Slovenska (NBS) pak počítá s HDP pro rok 2017 na úrovni 3,1 procenta a předpověď Evropské komise ze závěru roku 2016 zní 3,2 procenta.

Reálné příjmy, ceny a zaměstnanost

S výkonem ekonomiky a HDP úzce souvisí i reálné příjmy obyvatelstva. Podle zprávy MMF Slováci aktuálně dosahují 70 procent průměru reálného příjmu v Evropské unii. Zpráva přitom předpokládá další růst tohoto poměru, s tím ovšem porostou i spotřebitelské ceny. Letos to bude o 1,2 procenta, rok příští o 1,5 procenta. Což je celkem novinka po dlouhém období téměř nulové inflace.

O pozitivním trendu hovoří i čísla nezaměstnanosti. Jestliže v minulosti Slovensko vévodilo žebříčku nezaměstnaných ve srovnání s ostatními státy EU, nyní se trend obrátil. Slovenský pracovní trh registruje nejvíce pracovních míst v historii a míra nezaměstnanosti poprvé klesla pod průměrnou hodnotu eurozóny. Končí tedy období podchlazení pracovního trhu.

Naopak začíná období přehřátí. To znamená, že začíná být nedostatek pracovních sil. Což znamená, že rychleji porostou mzdy a ceny. Podle MMF toto období začalo už v roce 2016, Evropská komise s ním naopak počítá až od roku 2018. Mzdy tedy také porostou, dle prognóz Evropské komise o 4 procenta, dle prognóz NBS až o 4,2 procenta.

Co může být zdrojem potenciálních problémů?

V blízké budoucnosti by Slováci měli dosáhnout až na 80 % průměru příjmu v EU. Zpráva MMF ovšem nehovoří pouze o pozitivních trendech vývoje, ale i o těch negativních či rizikových. Jedním z nich je například stárnutí populace.

To sice opticky tlačí čísla o nezaměstnanosti dolů, na druhé straně fakticky výrazně zpomaluje růst produktivity práce. Stejně tak to souvisí s mediálně pokrývaným problémem importu levné pracovní síly, protože mezi Slováky už není možné najít zaměstnance pro většinu nejméně placených míst na Slovensku.

Průměrná mzda se dle IFP vyšplhá v roce 2017 k 942 eurům. A pomalu se blíží magická hranice 1 000 eur měsíčně. Pokud to porovnáme s nezaměstnaností 8,4 – 8,7 procenta v roce 2017, je zřejmé, že Slovensko bude jen těžko hledat pracovní síly na některé pozice.

Co z toho vyplývá? Ekonomika musí vzít v potaz veškerá statistická data i doporučení MMF, NBS i IFP. Hospodářství se daří, Slovensko zažívá růst, ovšem stejně tak dozrál čas i na podstatné, strukturální reformy. Ty by se měly týkat jak vzdělávacího, tak sociálního systému – ale stejně tak je třeba implementovat parametrické a paradigmatické změny týkající se podnikání a ekonomiky jako celku.

Zdroj: etrend.sk, NBS