Slovensko vs. Česká republika: kdo dluží více a jaké jsou naše dluhy v srovnání s nejvyspělejšími ekonomikami světa?

Státní dluh. Pro někoho abstraktní pojem, ale ve skutečnosti se dluh státu týká každého jednoho obyvatele. Nevěříte? Čísla, které uveřejníme v tomto článku, vás možná přesvědčí o tom, že státní dluh není žádná imaginární veličina, ale velmi konkrétní závazek. Pojďme se podívat na to, jak si počínáme v porovnání s našimi sousedy i ostatními zeměmi.

Česká republika dluží téměř 1,8 bilionu korun

Státní dluh České republiky se v prvním pololetí znovu zvýšil a aktuálně je na úrovni 1,789 bilionu korun. Teprve nedávno Ministerstvo financí ČR prodávalo státní dluhopisy, díky čemuž se dluh od počátku roku zvýšil o 175 miliard korun. V přepočtu na Eura tak dohromady stát dluží více než 68 miliard €.

Emise byla sice z pohledu úroků možná zajímavá, byť o tom by se dalo polemizovat, ale v každém případě způsobila nárůst státního dluhu. Aktuálně to znamená, že pokud by se dluh rozdělil mezi všechny občany, na každého Čecha připadá částka 169.000 Kč. A to rozhodně není již málo, protože podle aktuálně kurzu koruny vůči Euru by to bylo téměř 6.500 €.

Slováci dluží více na obyvatele, ale méně celkově

Tradiční srovnání Slovensko vs. Česko v tomto souboji nemá vítěze. Proč? Protože státní dluh Slovenska je v přepočtu na jednoho obyvatele mnohem vyšší a to přes 8.000 €. V této disciplíně tedy Slovensko vyhrálo, ale když se podíváme na celkový dluh, karta se obrátí.

Aktuálně je dluh na úrovni téměř 44 miliard €, což znamená, že Slovensko jako stát dluží téměř o třetinu méně, než sousední Česká republika. Zajímavé je, že zatímco například na tento rok jsou výdaje státu naplánovány na 34 534 milionů €, příjmy budou jen 33 450 milionů €. Slovensko tak stále žije na dluh, ačkoli, meziročně se ten stále snižuje.

dluh na obyvatele
Dluhy státu a dluhy na jednoho obyvatele se mohou opticky velmi lišit

Nejen dluh, ale i jeho úroky

Kromě výše dluhu je důležité i to, jaké náklady má stát s jeho splácením. V tomto jsou Slovenská republika a Česká republika na podobné úrovni. Při 30 ročních dluhopisech, čili při dluzích na období 30 let, má Česká republika úrok těsně pod úrovní 1,5% ročně. 20 leté dluhopisy vydané Slovensku jsou úročeny více než 1,7% úrokem ročně.

Ve srovnání úroků jsou velké rozdíly napříč celou Evropskou unií. To, za kolik investoři půjčí dané zemi, je totiž závislé i od její finanční kondice, stavu ekonomiky a důvěryhodnosti. Tradičně nejméně nákladů na splácení státního dluhu mají zejména Německo a severské státy. Naopak, nejvyšší úroky musí platit jižní země EU.

Poměr dluhů k HDP

Aby bylo srovnání úplné, musíme kromě dluhu v absolutních číslech zohlednit ještě jednu veličinu a to hrubý domácí produkt. Jde o hodnotu všech výrobků a služeb vyrobených na území daného státu a přeneseně je možné takovou hodnotu považovat za určitou veličinu výkonu ekonomiky státu.

Je totiž velký rozdíl, pokud má vysoký dluh v absolutních číslech země s nízkým výkonem ekonomiky a země s vysokým výkonem ekonomiky. Ta první totiž bude svůj dluh splácet mnohem hůř, protože nedokáže získat tolik finančních prostředků, aby mohla nejen fungovat, ale také spolehlivě své závazky splácet.

Právě z toho důvodu se uvádí srovnání dluhů v procentech hrubého domácího produktu, čili v % HDP. Zde je na tom Česká republika mnohem lépe, než Slovensko a to poměrem 37,2% ku 51,9%.

Zde je tabulka s porovnáním dluhů Slovenska, Česka a některých jiných vybraných států světa z hlediska procenta dluhu k HDP:

KrajinaDluh v % HDP (zaokrouhleně)Počet obyvatel
sa6 %29 195 895
cz37 %10 553 843
sk52 %5 412 008
fin62 %5 433 730
de69 %81 993 000
fr97 %65 605 000
usa107 %320 341 199

Jak jsou na tom Německo, Řecko a další země EU?

Co se týče Evropské unie, existují poměrně velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Zatímco například dluh Německa je na úrovni přes 69% HDP, Estonsko má veřejný dluh pouze ve výši okolo 9% HDP. Je to suverénně nejméně, přesto byste si zřejmě jako svou domovskou zemi vybrali Německo a ne baltský stát.

Na opačném konci je Řecko s dluhem na úrovni téměř až 177%, o kterém se za poslední roky popsalo zřejmě více, než dost. O nic lépe na tom nejsou ale ani jiné státy nacházející se v jižní části Evropy: Itálie dluží téměř 133% HDP, Portugalsko mírně přes 133% a Španělsko rovných 100%.

USA jako největší dlužník světa, Saúdská Arábie jako jeden z nejmenších

Když se mluví o dluzích, nejvíce máchaným tématem je zadluženost Spojených států amerických. Národní dluh USA je podle stánky usdebtclock.org aktuálně téměř 20 bilionů amerických dolarů. Zajímavé je, že počátkem roku 2016 to bylo o 1 bilion méně. Takový velký nárůst by jakoukoliv jinou zemi světa „složil“.

Ne však USA. Navzdory astronomickému číslu je totiž dluh USA stále na úrovni „jen“ 107 procent HDP. Mamutí dluh je tak ve výši ročního výkonu ekonomiky a podobně jsou na tom některé velké ekonomiky EU, například Francie. Naopak, na opačné straně pomyslného žebříčku je například Saúdská Arábie, která má dluh necelých 6% HDP, což je jeden z nejmenších dluhů na světě.

Zdroj: idnes.cz, Eurostat, finweb.sk, usdebtclock.org