Trhy v Asii a Austrálii padají, klíčový index Dow Jones zažil největší denní pád za 6 let. Přichází recese?

Ekonomické cykly nepustí, po období dlouholetého a prudkého růstu musí přijít nutně korekce. Zároveň se očekává intenzivnější spuštění inflace, která dosud jakoby ani neexistovala. Pokud do toho připočteme příchozí období regulace kryptomien, investorům zřejmě skončí zlaté časy vysokých výnosů.

Americké akcie zažily dva prudké poklesy

Klíčový americký burzovní index Dow Jones zažil největší celodenní propad od srpna 2011. Zatímco v pondělí 5. února odepsal za jediný den obchodování až 1600 bodů, ve čtvrtek ztratil dalších 4,15%, což je něco přes 1000 bodů.

Širší index S&P 500 klesl o 3,75% a index technologického trhu Nasdaq o 3,90%. Spolu ztratily indexy Dow Jones a S&P 500 už více než 10% oproti maximům z konce ledna. Během těchto dvou dní se tak zcela rozplynul celoroční přírůstek a stav burzy se vrátil dokonce až na úroveň ze začátku prosince minulého roku.

Propad amerických akcií následovala Asie i Austrálie

Tento propad následovaly trhy v Asii i v Austrálii. Klíčový index Nikkei klesl v reakci na pondělní pád Dow Jones o 5,26%, hongkongský Hang Seng o 3,8% a hlavní index burzy v Šanghaji Composite dokonce zaznamenal pokles již po půlhodině obchodování a to o 1,89%. Australský index S&P / ASX200 ztratil 2,74%.

Ještě hůř reagovaly trhy v Asii na opětovný propad v USA minulý čtvrtek. Na závěr pátečního obchodování klesl index Hang Seng o 3,1% a Composite zaznamenal ztrátu 4%. Podle mnoha analytiků a expertů šlo jednoznačně o důsledek stále více se šířící paniky na akciových trzích.

V USA opět jen těsně odvrátili platební neschopnost

Olej do ohně přilila znovu americká vláda. Kongres totiž minulý pátek odsouhlasil dlouhodobé financování federální vlády, ale až několik hodin poté, co jí oficiálně došly peníze na provoz. Taková situace není ničím výjimečná, stalo se tak již vícekrát za poslední roky.

Zákonodárci se zatím ani jednou neodvážili vzdorovat zvyšujícímu se dluhu a dosud vždy podpořily navýšení rozpočtových výdajů pro následující období. Pokud by tentokrát návrh odmítli, museli by nuceně zůstat doma stovky tisíc státních zaměstnanců a úřady by musely fungovat ve velmi omezeném režimu.

propad na burze
Americké trhy zažily rekordní propad, strhly i ty v Austrálii a v Asii

Inflace na obzoru?

Poslední roky se nesly ve znamení nízkých klíčových úrokových sazeb. Týkalo se to tak americké FED, ECB, jakož i naší ČNB. Navzdory nízkým sazbám a masivnímu tištění nových peněz se však nepodařilo přiblížit k inflačnímu cíli. Ruská banka například kvůli tomu snižovala klíčové úroky až šestkrát za rok 2017.

Rok 2018 by ale v tomto ohledu mohl být rokem obratu. Růst cen komodit, růst zisku firem a zejména silná poptávka by mohly zvýšit inflaci a růst spotřebitelských cen. Na obzoru je také zvyšování klíčových let sazeb, například Česká národní banka zvýšila začátkem února základní úrokovou sazbu na 0,75% a nevylučuje další růst.

Kryptoměny ve znamení poklesu a regulace

Od začátku roku se otřásá i trh s kryptoměnami. Pokles způsobily zejména snahy o regulace v Jižní Koreji a Číně, ale například i odmítavý postoj ke kryptoměnám ze strany Indie. To vše vyústilo v propad například nejznámější kryptoměny, Bitcoinu, až pod hranici 6.000 amerických dolarů.

To, že tato oblast je stále mimořádně rizikovou z pohledu investování, dokumentují nejen prohlášení politiků nebo velký pokles hodnoty, ale i konkrétní kroky bank. Například největší švédská bankovní skupina Nordea zakázala svým zaměstnancům obchodování s kryptoměnami.

Bezpečnější a stabilnější výnosy

Výsledkem všech výše zmíněných faktorů by měl být v roce 2018 odliv investorů z těch nejvíce rizikových investičních aktivit, zejména z akciového trhu a ze světa kryptoměn. Naopak, do kurzu se dostanou stabilnější možnosti se zajímavým zhodnocením.

Nejlepším příkladem stabilnější možnosti investování v kombinaci s nadprůměrným výnosem jsou komerční dluhopisy, které zaznamenávají za poslední období nárůst zájmu.

Dluhopisy nabízejí předem známý výnos a zároveň bezpečnou formu investování, zejména pokud se jedná o dluhopisy známých a velkých finančních či investičních skupin. Tato forma investování je vhodná zejména pro ty, co chtějí nechat své peníze vydělávat delší dobu, například 5 či 10 let, což je také standardní investiční horizont většiny běžných investorů.

Zdroj: finweb.sk, etrend.sk