Zlato poprvé od listopadu nad hranicí 1.300 dolarů, levná ropa vyzývá arabské země k zavedení DPH

Minulý týden cena zlata poprvé od listopadu 2016 překročila hranici 1.300 dolarů za trojskou unci. Naopak, levná ropa způsobuje problém několika arabským zemím, které budou muset v blízké budoucnosti zavést daň z přidané hodnoty. Americké i evropské akciové trhy také oslabují, zejména kvůli nedávným teroristickým útokům. Podívejte se, co se dělo na trzích během tohoto období.

Zlato roste

Zlato má pověst bezpečné a stabilní investice kdykoli a kdekoliv. Proto se jeho cena zvyšuje zejména v dobách krize, naopak v dobách prosperity klesá. Od listopadu loňského roku nedosáhla hodnota zlata, vyjádřená v přepočtu na trojskou unci a amerického dolaru, vyšší hranici, než 1.300 USD za 1 unci.

Minulý týden se to však změnilo a tato „magická“ hranice byla překonána. Od začátku roku se zlato posilnilo o 15 procent a poslední zprávy z politické, ekonomické a sociální sféry dávají další důvody, proč tato hranice nemusí být poslední, kterou zlato předstihne letos.

Nejvýznamnějšími faktory, které ovlivňují růst ceny zlata, je pokračující nepředvídatelná politika prezidenta USA Donalda Trumpa, opakované teroristické útoky v Evropě a zprávy, které zveřejňuje Americká Federální rezervní banka a Evropská centrální banka. Vliv na nárůst ceny zlata v posledních měsících měl i Brexit.

cena zlata
Vývoj ceny zlata za poslední rok (zdroj: kurzy.cz)

Bude ve Velké Británii platit zlato namísto peněz?

Zajímavou zprávou, která souvisí s cenou zlata, je, že několik společností se sídlem ve Velké Británii plánuje odměnit své zaměstnance nejen v librách, ale i ve zlatě. Určitě to ale bude pouze mediálne zajímavá reakce na očekávanou nejistotu kolem kurzu libry po odchodu Británie z Evropské unie.

Nicméně, jak ukázala nedávná zpráva speciální komise pro daně, tato myšlenka není vůbec tak bizarní. Několik společností využívá možnost platit zaměstnance ve formě zlata i teď. Důvod? Platí tak nižší daně. Platba mzdy, která není ve formě bankovek, ale ve formě drahých kovů, nepodléhá zdanění. Podobně je to také v případe komodit, ale to není tak populární a ani užitečné v praxi.

zlato
Zlato je velmi žádoucí investiční komodita

Poptávka po ropě není velká, cena je stále při zemi

S opačnými problémy se potýkají země těžící a vyvážející ropu do světa. Například vývoz ropy ze Saúdské Arábie, která patří mezi největší producenty světa, klesl v měsíci červnu jen na 6,89 milionu barelů denně. S podobnými problémy při exportu se potýkají i další země OPEC, což se odráží hned v několika oblastech.

První je plánováné snížení těžby nové ropy, což by mělo snížit množství skladových zásob ropy ve světě. Cílem poklesu těžby je zatlačit i na zvýšení cen této komodity, které jsou dlouhodobě okolo hladiny 50 dolarů za jeden barel ropy Brent.

Druhou oblastí, kde lze vidět problémy, je domácí hospodářská situace zemí významně závislých na prodeji ropy. Například Rusko má již dlouhodobé problémy v rámci vlastní fiskální politiky, jelikož příjmy tak z ropy, jakož i z jiných důležitých nerostných surovin, zdaleka nedosahují plánovanou výši příspěvků do státního rozpočtu.

cena ropy
Vývoj ceny ropy za poslední rok (zdroj: oPeniazoch.sk)

DPH v arabských zemích, největší daňová změna po celá desetiletí

Nízká cena ropy přitlačila zejména  státy v Perském zálivu k nepředstavitelnému řešení: k zavedení daně z přidané hodnoty. Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu informovala, že se od roku 2018 začne uplatňovat DPH ve výši 5%.

Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty by měly novou daň zavést od ledna 2018. Další země by je měly následovat poněkud později, například Bahrajn očekává zavedení nové daně ve druhé polovině příštího roku. Omán neoznámil přesné datum a Kuvajt musí projednávat tuto otázku v parlamentu.

Již v posledním čtvrtletí tohoto roku zavedou Spojené arabské emiráty spotřební daň z tabákových a energetických nápojů. Výška daně bude neuvěřitelná – 100%. Samotný proces zavedení DPH však bude v tomto regionu bezpochyby náročnou administrativní i finanční věcí a právě složitost celého procesu je zřejmě důvodem, proč se k tomuto kroku přistoupilo až teď.

ropa
Objem těžby ropy ovlivňuje i její cenu

Finanční trhy oslabily

Nakonec zde máme zprávy z amerických a evropských finančních trhů. Akciový index Standard & Poors 500 klesl o 0,2 procenta, průmyslový index Dow Jones se snížil o 0,3 procenta a technologický index Nasdaq o 0,1 procenta. Španělský index Ibex si připsal ztrátu o 0,6%, ještě hůr skončil britský FTSE 100, který ztratil až 0,9%.

Americké i evropské indexy reagovaly oslabením především na geopolitické události. V případě indexů zpoza Atlantiku se jednalo především o reakce na současnou americkou administrativu a její personální nebo legislativní opatření. Evropské indexy částečně kopírují ty americké, avšak v jejich případě měl největší dopad nedávný teroristický útok ve Španělsku.

Zdroj: sme.sk, finweb.sk, etrend.sk, oPeniazoch.sk, kurzy.cz